Rozhovor o kompozitních žlabech s jednatelem

Vít Daněk, jednatel společnosti Benefit stavební prvky, si přesně pamatuje, jaké to bylo, když před 25 lety poprvé uviděl kompozitní žlab. Jak se z "tradičního betonáře" stal velký fanda kompozitních žlabů RECYFIX?

29. 10. 2020

Když byl v roce 1995 žlab RECYFIX ze stoprocentně recyklovaného kompozitu uveden na trh, způsobilo to v oblasti odvodnění velký poprask. Tento prvek německé značky HAURATON byl úplnou novinkou na trhu, kterému do té doby dominovaly pouze betonové žlaby.

Vít Daněk se žlaby RECYFIX

Jak jste se poprvé seznámil se žlaby RECYFIX a jaká je vaše zkušenost s těmito prvky?

Přesně si pamatuji ten první katalog. Zírali jsme na něj a říkali si: “To jako fakt plast!?!” - my, betonáři. Tehdy jsme prodávali výrobky HAURATON teprve druhý rok a měli na starost pouze část trhu v České republice (Moravu).

V té době byl pro menší zatížení (A15 – C250) k dispozici pouze systém FASERFIX Standard. Tento systém byl v dané době dostačující, ale začalo se vyskytovat velké množství případů, kdy díky tenkým betonovým stěnám žlaby při manipulaci praskly. Také způsob uchycení krytů pomocí šroubení, které se svými zoubky zakusovalo do stěn žlabů, nebylo optimální.

Prostudovali jsme tedy nový katalog se systémem RECYFIX, přivezli jsme první vzorky a zjistili jsme, že TO JE ONO, TO JE TO, co vyřeší tyto problémy. Bylo to prostě GENIÁLNÍ!!! Zbývalo tedy už jen vyřešit jak to uchopit marketingově a prodejně a zvládnout jistou nedůvěru trhu v plastový žlab, vždyť do té doby jsme byli známí jen jako dodavatelé kvalitních vysoce únosných betonových žlabů.

Od té doby uběhlo hodně vody, kterou tento systém na celém světě i na mnoha místech České republiky bezpečně odvedl. Jsem moc rád, že se jeho vývoj nezastavil a postupně došlo nejen k vylepšení systému RECYFIX STANDARD, ale přibyly i další systémy v podobě PLUS, PLUS X, PRO, NC a MONOTEC.

Co na těchto odvodňovacích systémech nejvíce oceňujete?

Žlaby RECYFIX jsou velmi dobře promyšlené produkty, vypracované do posledního detailu - od manipulace (nízká hmotnost, z výroby zkompletovaný systém), přes instalaci (rovná spodní plocha, výztuhy proti vyplutí při betonáži, vytvarování pro napojení na potrubí a rohové spoje) a šíři použití (pružný a odolný materiál, stabilita díky výztuhám a propracovanému tvaru, teplotní a chemická odolnost, velký výběr různých designů krytů) až po ekologii (dlouhá životnost a recyklovatelnost).

Jaké nové příležitosti přinesly na český trh žlaby RECYFIX?

Téměř neomezenou oblast jejich použití. V podstatě jsme dnes z široké řady systémů RECYFIX schopni najít optimální řešení pro velké množství projektů a staveb našich zákazníků. Často jsme až překvapeni kde a jak lze tyto systémy použít.

Díky nízké hmotnosti jsou to také nižší náklady na dopravu a snadná manipulace pro naše zákazníky i naše pracovníky ve skladech.

Jaké benefity přináší vám a vašim zákazníkům žlaby RECYFIX z hlediska manipulace, úprav a vůbec použití na stavbě?

Obzvláště jednoduchost instalace. Skládání, napojení, zkracování - vše lze provést přímo na místě pomocí standardních nástrojů. Díky své nízké hmotnosti se žlaby velmi snadno transportují a lehce se s nimi manipuluje. Materiál je velmi pružný, odolný a má vysokou stabilitu.

Děkujeme za přečtení, pokud Vás zajímá ohledně žlabů RECYFIX cokoli dalšího, moc rádi zodpovíme veškeré dotazy. Ozvěte se nám.