Žlaby v největším sportovním svatostánku Ruska

Podívejte se s námi, jak vypadá po rekonstrukci jedna z největších sportovních staveb na východ od České republiky, moskevský stadion Lužniki. Fotbal, to je hra!

20. 8. 2021

Celý fotbalový svět 14. června 2018 sledoval první výkop mistrovství světa na tomto moskevském stadionu. S kapacitou 81 000 míst je jedním z největších sportovních svatostánků v Evropě a také největším stadionem Ruska. Když byl v roce 1956 dokončen, dostal jméno podle lužních luk v meandru řeky Moskvy, na kterých leží.

Sklo, prostor a světlo

Projekt modernizace stadionu se setkal s obrovským očekáváním a hlavní architekt Murat Akhadiyev čelil mnoha výzvám. Tou největší bylo zachovat monumentální fasádu z roku 1956 a zároveň vytvořit moderní, luxusní pětihvězdičkový stadion, který by splňoval kritéria UEFA. Omezení historické stavby překonal světlým a prostorným konceptem, kdy skrze velké prosklené plochy do interiéru proudí množství slunečních paprsků. Interiér je vyveden v nadčasové černé a bílé barvě. Architekt Akhadiyev je také hrdý na navržený systém odvodnění: "Ani v případě tropických dešťů byste nikde neviděli louže. To vám mohu slíbit."

Žlaby HAURATON těsně obepínají hrací plochu
Žlaby HAURATON těsně obepínají hrací plochu

1:0 pro žlaby

Pro značku HAURATON však začalo mistrovství světa již o pár let dříve při modernizaci tohoto velkolepého stadionu. Specialisté na odvodnění odvedli vynikající práci při návrhu a dodávce odvodňovacích prvků. Žlaby této značky na hřišti skórují a umožňují perfektní odvodnění, ale i extrémně rychlou instalaci kabelů a vedení médií v různých konfiguracích.

Tato společnost z Bádenska dohlížela na celou rekonstrukci odvodňovacího systému po dobu 4 let – od návrhu a specifikací přes výběr vhodných žlabů SPORTFIX, servisních žlabů, lapačů písku, obrubníků a vodních příkopů až po samotnou dodávku a včasnou instalaci v různých částech tohoto gigantického sportovního areálu.

Nejen spolehlivé odvodnění

Přibližně 400 m žlabů SPORTFIX a dohromady téměř kilometr servisních a odvodňovacích žlabů RECYFIX PRO 100 z kompozitu a FASERFIX SUPER z betonu bylo dodáno v souladu se všemi požadavky a v bezchybné kvalitě. Například SERVISNÍ ŽLABY nabízejí flexibilitu vedení médií nejen pro sportovní zařízení, ale i také průmyslové a výstavní haly. Projektanti tak navrhují praktický a bezpečný systém, který lze okamžitě přizpůsobit požadované konfiguraci a je navíc nehořlavý díky tělu z vláknobetonu.

"Už od roku 2011 jsme s našimi místními partnery a projektovým týmem usilovně pracovali na přípravných pracích a dokumentaci," vzpomíná Matthias Unser, který ve společnosti HAURATON zodpovídá za ruský trh. "Všechny naše produkty byly dodány podle plánu, včetně precizní instalace. Projekt byl dokončen na konci roku 2017 a hlavní dodavatel stavby byl s výsledkem velmi spokojen."

Světový pohár 2018 může začít!
Světový pohár tak mohl začít!

V Benefitu stavební prvky poskytujeme komplexní zázemí a servis pro architekty i projektanty. Ve fázi navrhování si tak nemusíte lámat hlavu s každým detailem a ušetříte spoustu času. Nechte nám zprávu, podíváme se i na Váš projekt.