I velmi unikátní projekt si žádá spolehlivé odvodnění - Liget Budapešť

Některé projekty jsou malé, jiné velké a další opravdu obrovské, jako třeba maďarský LIGET. Nahlédněte pod pokličku tohoto megaprojetku, respektive jeho části, budovy etnografického muzea spolu s odvodněním přilehlých ploch.

3. 10. 2022

Elegance a moderna se snoubí s historickými motivy na fasádě

Historické sbírky v moderní budově

Nová budova Národopisného muzea (Néprajzi Múzeum) v maďarském hlavním městě, realizovaná v rámci ojedinělého projektu Liget Budapest, letos otevřela své brány s velkolepými expozicemi. Toto muzeum je pravděpodobně nejvýznamnější svého druhu v Evropě a je opravdovou ikonou.

Jeho ikonický význam teď podtrhuje i moderní podoba, za kterou se skrývají také speciální technická řešení. Budova je díky svému zakřivenému tvaru podepřena dodatečně předepnutou konstrukcí podobnou mostu. Velkolepý prvek budovy představuje střešní park, který připomíná dva protilehlé svahy plné zeleně. Celou budovu také obepíná mřížka z kovového pletiva s téměř půl milionem pixelů, která zobrazuje etnografické motivy z maďarských a mezinárodních sbírek muzea. Jednotlivé body byly sestaveny do tvarů, které se zrodily ze současných reinterpretací 20 maďarských a 20 mezinárodních motivů.

Chytře vymyšlená hrana střechy působí impozantně

Jak to vše udržet v suchu?

Vzhledem k velikosti plochy byl v pěší zóně okolo muzea instalován odvodňovací žlab s nadstandardní kapacitou. Díky svému estetickému krytu navíc harmonicky zapadá do stylu budovy muzea, která slouží jako vstupní brána do unikátního projektu Liget. Volba tak padla na žlab FASERFIX KS 200 s krytem z tvárné litiny. Tento systém spolehlivě odvede i extrémní srážky a díky své odolnosti vydrží desítky let.

Krásné i funkční odvodnění v jednom

Až tedy někdy budete mít cestu, zastavte se do centra Budapešti, bude tu na Vás čekat spousta nádherné architektury, kterou se díky žlabům HAURATON budete moct pokochat – suchou nohou.