Rám odvodňovacího žlabu, jaký materiál vybrat?

Důležitou součástí většiny odvodňovacích žlabů je rám, který poskytuje oporu pro vložený kryt či rošt. Správným výběrem materiálu, ze kterého je vyroben, lze výrazně zvýšit bezpečnost i prodloužit životnost celého odvodňovacího systému. Dnes se podíváme na nejběžnější materiály na trhu, konkrétně ty v nabídce německé značky HAURATON spolu s jejich přednostmi i nevýhodami.

31. 8. 2022

Jak vybrat správný materiál pro rám žlabu?

Ocelový rám s úpravou žárový pozink

Tento typ rámů je zdaleka nejběžnější. S oblibou se používá v celé řadě instalací od pěších zón, až po industriální parky. Největší výhodou je poměr cena/výkon spolu s výtečnou pružností a tím pádem i odolností vůči dynamickým silám. Pozinkovaná ocel je tedy vhodná i pro větší zatížení. Vítaným bonusem všech žlabů HAURATON s pozinkovaným rámem je systém SIDE-LOCK.
Ten umožňuje spolehlivé uchycení krytů bez použití šroubů, což vedle rychlé instalace velmi usnadňuje údržbu i čištění žlabové linie. U pozinku je teoretická životnost až 80 let (v reálu je to dramaticky méně, zhruba 10 – 20 let v závislosti na okolním prostředí a dalších faktorech). Snad jedinou nevýhodou je tak možné riziko koroze v opravdu agresivním prostředí, například při vydatném působení chemických látek.

  VÝHODY

 • pružnost a odolnost vůči dynamickým silám
 • poměr cena výkon
 • systém SIDE-LOCK

  NEVÝHODY

 • v agresivním prostředí může rychleji korodovat

Detail systému SIDE-LOCK bez nutnosti šroubení
Detail systému SIDE-LOCK bez nutnosti šroubení

Ocelový rám s úpravou zinek-magnesium

Tento nový typ povrchové úpravy rámů zachovává veškeré výhody žárového pozinku. Navíc však přináší 3x větší odolnost vůči korozi, což z něj dělá ideálního kandidáta pro většinu pozemních staveb. Je zde tedy veliká pravděpodobnost, že žlab s tímto rámem při správné instalaci přežije i okolní povrchy. V současné době v sortimentu značky HAURATON mají tuto úpravu rámy žlabů FASERFIX SUPER.
Brzy se pak počítá i se žlaby FASERFIX KS.

Systém FASERFIX SUPER s 3x odolnější úpravou zinek-magnesium
Systém FASERFIX SUPER s 3x odolnější úpravou zinek-magnesium

Nerezový rám

Rámy a potažmo kryty z nerezu nejsou doménou pouze koupelen, wellness center a hygienicky náročných provozů. Dají se použít prakticky kdekoli a důvody jsou prosté. Jsou nadčasové nejen svým nestárnoucím vzhledem a elegancí, ale i dlouhodobou odolností. Skvělé vlastnosti nerezu jsou ovšem vyvážené jeho vysokou cenou, která je tak zásadní nevýhodou tohoto materiálu. Při kombinaci nerezového rámu například s pozinkovaným krytem je také nutné myslet na fyzikální jevy. Protékající voda totiž vytváří elektrolyt, a jelikož nerez má kladnější korozní potenciál, méně odolný pozink může doslova “mizet před očima“.

Nerez je tedy vhodný do extrémně agresivních prostředí, potažmo míst s vysokými nároky na estetiku, kdy investor vyžaduje kvalitu a neváhá sáhnout hlouběji do kapsy.

  VÝHODY

 • design
 • perfektní trvanlivost a odolnost

  NEVÝHODY

 • vysoká cena

Litinový rám

Historicky byla litina považována za nejodolnější variantu rámů i krytů. To ale přestává platit s příchodem moderních materiálů (kompozit) a povrchových úprav (zinek-magnesium). Výhodou litiny je dobrá chemická a korozní odolnost. Její slabou stránkou je ale křehkost, z čehož vychází řada nevýhod. Přenáší vibrace a rázy od projíždějících vozidel, což způsobuje uvolňování šroubů a následné cvakání krytů. V krajním případě obzvláště u tenkostěnných systémů to pak může vést i k deformacím žlabů a nefunkčnosti celého odvodnění. Systémy HAURATON také nemohou být v případě nepružné litiny vybaveny aretací SIDE-LOCK a kryty se musí vždy zajistit šroubením. Posledním záporem je vyšší cena, která je obzvláště v dnešní době často zásadním argumentem.

Tento kvalitní kov do hloubky zpravidla nekoroduje, hlavně u roštů a krytů je však dobré počítat s tím, že časem získává svou typickou patinu díky vrstvičce rzi na svém povrchu.

  VÝHODY

 • chemická a korozní odolnost

  NEVÝHODY

 • křehkost
 • nelze použít SIDELOCK
 • vyšší cena

Kompozitní rám

Zde je rám vždy součástí celku – celokompozitního žlabu. Tento moderní materiál je poslední dobou velmi oblíbený, hlavně díky svým výtečným vlastnostem. Kompozit je opravdu odolný, prakticky imunní vůči chemikáliím, solance i korozi. Navíc je oproti kovu velmi lehký a při pojíždění nevydává ani s uvolněným krytem žádný zvuk - říkáme jim u nás pracovně tiché žlaby. Tyto superlativy vyvažuje to, že v případě extrémního zatížení je nutností perfektně provedená obetonávka až k vrchní hraně žlabu. Pokud je tedy frekvence a dynamika pojezdu žlabu opravdu vysoká, je třeba použití kompozitu dobře zvážit. V kompozitním rámu také není systém SIDE-LOCK a musíme kryty aretovat šroubením.

  VÝHODY

 • imunní vůči chemikáliím, solím a korozi
 • nízká hmotnost
 • tichý při pojezdu

  NEVÝHODY

 • v extrémních případech nutnost perfektní obetonávky
 • nelze použít SIDELOCK

Celokompozitní žlab s integrovaným rámem
Celokompozitní žlab s integrovaným rámem

Co tedy říct závěrem? Je nasnadě, že ve většině případů budou rámy z moderního kompozitu nebo pozinku s magneziem nejvhodnějším řešením. Pokud si však nejste stoprocentně jisti, nebo máte na stole nějaký speciální projekt, ozvěte se, najdeme pro Vás vždy to správné řešení.