Hospodaření s dešťovkou je velká výzva pro nás i naše děti. Podívejte se, jak to lze dělat efektivně a udržitelně. Není to tak těžké, jak se může zdát, jen je třeba tomu dát prioritu.
Komplexní management dešťové vody a budoucnost
Důsledky klimatických změn jako častější vlny veder a přívalové deště vidíme čím dál častěji. Období sucha a záplav tu máme prakticky každý rok, navíc se také hlavně ve městech zvyšuje zábor půdy. Voda se proto do vyschlé půdy přirozeně dostává jen stěží.
Při přívalových deštích následně dochází k překročení kapacity kanalizace a do životního prostředí se dostává nepřečištěná voda, která dále zatěžuje ekosystém.
Proto je důležitější než kdy předtím myslet na budoucnost. Odpovědí jsou decentralizovaná řešení s předčištěním dešťové vody, která odlehčí kanalizačnímu systému a podpoří doplňování podzemních vod. Jedině tak budeme moct efektivně hospodařit s dešťovou vodou a mít kvalitnější život.
Hospodaření s dešťovkou ve stavebnictví
Vždy je důležité seznámit se s požadavky stavebního projektu už v počáteční fázi. Existují různá řešení, která se skládají dohromady přesně na míru projektu. Proto nejsme jen dodavatelé odtokových žlabů, ale společně s Vámi navrhneme komplexní řešení liniového odvodnění i managementu dešťovky.
S ohledem na veškeré faktory, normy a požadavky projektu spolu vytvoříme udržitelný a efektivní návrh. Naše 30leté zkušenosti a široký záběr produktů se postarají o to, ať vše zapadne na to správné místo. Ozvěte se nám.
Extrémní počasí a odvodnění
Změna klimatu přináší extrémní povětrnostní jevy a často vede k obrovským hospodářským škodám. Díky profesionálnímu řešení odvodnění a retence můžete riziko škod zásadně snížit.
Horko a sucho
Častější a delší období veder a sucha snižují hladinu podzemní vody stále více. Pole i lesy viditelně trpí dlouhými obdobími bez deště a vyšší frekvencí přívalových dešťů. Kolísavý přísun vody způsobuje rostlinám stres, který se projevuje nižšími výnosy a předčasným opadem listů.
Index sucha červenec 2019-2022. Vrstvy půdy do hloubky 1,8 m na začátku léta v červenci:
*Zdroj: Droughtindex / Deutscher Wetterdienst
Čištěním a následným vracením srážkové vody, např. do přilehlých zelených ploch, lze zabránit snižování hladiny podzemní vody nebo podpořit její doplňování. Kromě toho tak zlepšujeme kvalitu městského klimatu a zeleně, zejména v centrech, což je velmi cenné v letním období sucha.
Přívalové deště
Opačným extrémem jsou přívalové deště, které způsobují bleskové povodně, kde ani "stoleté deště" (množství srážek, které se statisticky vyskytuje jednou za století) v poslední době nejsou výjimkou. V této souvislosti musí řešení odvodnění splňovat následující kritéria:
- zohlednění až stoletých přívalových dešťů v koncepci odvodnění
- provozní bezpečnost i v případě přívalových povodní
- zohlednění záplavových scénářů
Čištění dešťové vody a ekologie
Decentralizované čištění dešťové vody hraje důležitou roli v lokálním hospodaření s dešťovou vodou. V tomto procesu se dešťová voda musí:
- odvést z povrchu a shromáždit
- zadržet
- pročistit
- odvést do povrchových vod nebo na místě zasáknout
Lokální vsakování dešťovky je důležité pro koloběh vody a přírodu. Je však třeba vzít v úvahu, že voda odvedená zejména z dopravních ploch obsahuje znečišťující látky. Nebezpečné látky mohou být mikroplasty(např. z pneumatik), zbytky pohonných hmot, oleje, těžké kovy. Ty je před zasakováním nutné z vody odfiltrovat.
Naše odvodňovací žlaby HAURATON se používají v mnoha oblastech: od velkých projektů, jako jsou letiště nebo stadiony, až po odvodnění veřejných ploch a bezbariérové odvodnění fasád v moderních obytných komplexech. Čištění dešťové vody a následné vsakování budou čím dál tím nezbytnější. Tak nezaspěte dobu a ozvěte se nám.