Třída zatížení a vnitřní šířka žlabu určitě nestačí!

Pokud jste někdy řešili výběr odvodňovacích žlabů, určitě jste stáli před otázkou, podle jakých parametrů odvodnění zvolit. Mnoho projektantů, stavebních firem, ale i norem samotných řeší pouze třídu zatížení a jmenovitou šířku žlabu. Je to ale to nejdůležitější?

24. 3. 2022

Nebudeme se bavit o tom, co by se stalo, kdyby se pochozí žlab třídy A15 nainstaloval na startovací dráhu letiště Václava Havla. To by zajisté jménu našeho bývalého prezidenta moc slávy nepřineslo. Takže zatížení a nominální šířku určitě neignorujte.

Dnes se však zaměříme na ty faktory, které jsou v jistých ohledech ještě důležitější a často nejzásadněji ovlivní funkčnost a životnost celého odvodňovacího systému. Pro příklad jsme pro Vás vybrali některé žlaby HAURATON. Ty na obrázku mají všechny nominální šířku NW 150 a splňují třídu zatížení D400. Na co dalšího se tedy zaměřit?

Správný typ žlabu na to správné místo

Volba správného typu žlabu je alfou a omegou trvanlivého odvodnění. Pokud byste například žlab úplně vlevo položili napříč vjezdem do průmyslového areálu, moc dlouho by nevydržel. Na druhé straně žlab FASERFIX BIG SLG úplně vpravo s litinovou hranou a integrovanou obetonávkou bude takovou úlohu plnit skvěle mnoho let.

Na fotkách výše jsme Vám přehledně nastínili ideální příklady použití jednotlivých žlabů podle druhu stavby.

Precizní instalace je základ

Odborná pokládka žlabu je další zásadní položkou na pomyslném seznamu podmínek pro trvanlivé odvodnění. V praxi se setkáváme například s nedostatečnou nebo dokonce chybějící obetonávkou, která způsobí prasknutí a zhroucení stěn žlabu. Poměrně běžné bývá také špatně provedený okolní povrch, respektive nevhodná přídlažba, chybějící dilatace, či žlab vyčuhující nad úrovní odvodňované plochy. Vyplatí se tedy dbát nejen na kvalitní žlab, ale i pečlivou montáž.

Za dobré peníze krátká životnost

Nejen u nás v ČR je často cena stále argument číslo jedna. Bohužel zákon narozdíl od záruky žádnou minimální cenu odvodnění neupravuje, takže se v dané třídě zatížení běžně sahá po nejlevnějším (nejméně odolném) řešení. Málokdo ale na sebe vezme zodpovědnost za projekt nebo instalaci levných žlabů i po konci záruční doby. Je tedy zřejmé, že pokud všechny zainteresované strany hledí pouze na cenu, investorovi mohou zbýt oči pro pláč a prázdná peněženka po brzké nákladné rekonstrukci odvodňovacího systému.

Dvakrát vybírej, jednou pokládej

Co tedy říct závěrem? Pečlivě vybírejte a pokud si nebudete jisti, ozvěte se nám do Benefitu stavební prvky.
V oboru odvodnění se pohybujeme bezmála 30 let a rádi se s Vámi o naše zkušenosti podělíme. Tak šťastnou ruku!